Tony Curtist, a magyar származású színészt 85 éves korában otthonában érte a halál. Élete ugyanolyan mozgalmas volt, mint filmes alakításai. Utánanéztünk, mi az, amit csak kevesen tudtak róla.
Tony Curtis imádta az életet, a szép nőket - hatszor nősült - és a szakmáját, valamint az azzal járó rivaldafényt. Életének néhány mozzanatára azonban csak a fanatikus Curtis-rajongók emlékeznek. Ezekből válogattunk, az IMDb (The Internet Movie Database) gyűjtése alapján.
Tony Curtis eredeti neve Bernard Schwartz volt. Filmjeiben először James, később Anthony Curtisként szerepelt, majd úgy döntött, hogy a Tony jobban illik hozzá. Édesanyja, aki férjével együtt Magyarországról emigrált New Yorkba, skizofrén volt, gyerekkorában gyakran elcsattant egy-egy pofon.
Önéletrajzában azt írta, hogy nagyon vágyott az 1961-es Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany's) című film főszerepére, ám végül George Peppard bújhatott Paul Varjak bőrébe, Audrey Hepburn partnereként.
Felnézett Cary Grant-re. „A legjobb dolog, ami valaha történt velem, az volt, amikor találkozhattam vele. Miatta akartam bekerülni a filmes világba, ez volt a legfőbb vágyam” - nyilatkozta korábban.
Az 1960-ban induló The Flintstones című rajzfilmsorozat egy részében az ő hangján szólalt meg Stoney Curtis - a figurát is a színész ihlette.
Elvis Presley-nek annyira megtetszett ún. ducktail-hajviselete (az 1950-es években divatos fazon, egy homlokba húzott kis tinccsel), hogy ő is olyat kért a fodrászától.
A nyolcvanas években kokainfüggő volt. A sors iróniája, hogy 23 éves fia, Nicholas 1994-ben herointúladagolásban halt meg. Curtis krónikus obstruktív légúti betegségben is (COPD) szenvedett, melynek tünete a hörghurut és a tüdőtágulás. 2006-ban tüdőgyulladást kapott és majdnem meghalt.
Hatodik felesége, Jill Vandenberg, aki több mint negyven évvel volt fiatalabb a színésznél - 12 éve házasodtak össze -, vadló rezervátumot vezet. Curtisnek két adoptált fia is volt.
Gyakran furulyázott, ha lazítani akart. Megrögzött anti-dohányosként pedig több barátjának, kollégájának is segített a leszokásban. Sokat utazott, de rettegett a repüléstől.
Nyolcvan éves korától szinte már csak a festészetnek szentelte figyelmét, egy képét még a New York-i Modern Művészetek Múzeumában (Museum of Modern Arts-ban) is kiállították egy állandó tárlaton.